Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Lepidodactylus lugubris
Nazwa polska: Gekon płaczący
Informacje ogólne
Gatunek bardzo popularny w terrarystyce. Dorasta do 9cm, (ogon stanowi połowę długości ciała). Jest to gatunek stadny, wykazujący wiele ciekawych zachowań socjalnych. Aktywność nocna. Tryb życia typowo nadrzewny.
Występowanie i biotop
Zamieszkuje różne środowiska roślinne i skalne na kilku kontynentach – Ameryka Środkowa i Południowa, Wyspy Oceanii, Sri Lanka, Półwysep Malajski.
WARUNKI HODOWLI
Terrarium
Orientacja pionowa. Gekony płaczące należy trzymać w grupach, minimum po 2 sztuki w terrarium. Wymiary terrarium dla dwóch gekonów: 30x30x40cm (dł x gł x wys).
Na wystrój powinny składać się liczne gałęzie i liany. Tło z płyty korkowej. Obecność żywych roślin pozwoli zachować odpowiedni poziom wilgoci w terrarium i zapewni wiele kryjówek.
Podłoże: torf, włókno kokosowe.
Oświetlenie: wystarczy naturalne światło wpadające przez okno. Można zastosować słabe oświetlenie grzewcze w ciągu dnia.
Temperatura i wilgotność
Temperatura w dzień: 25-30°C. Wilgotność na poziomie 60-80%.
Żywienie
Jaszczurka owadożerna i owocożerna. Ok. 2/3 diety powinny stanowić owady karmowe (muszki owocówki, świerszcze, karaczany), a 1/3 diety powinny stanowić papki owocowe przeznaczone dla jaszczurek owocożernych. Jako urozmaicenie diety można podawać mole woskowe, hermetię, jedwabniki morwowe oraz owoce (truskawki, maliny, brzoskwinie, morele, banany, papaje, jabłka, arbuzy).
Suplementacja: witaminy bez D3 (raz w tygodniu) oraz wapń z D3 (przy pozostałych karmieniach). Suplementy dodajemy do owoców i owadów. Gotowe papki owocowe dla gadów zawierają już komplet witamin i minerałów.
ROZMNAŻANIE
Łatwe. Jest to gatunek partenogenetyczny – z niezapłodnionych jaj wykluwają się samice. Podczas sezonu rozrodczego (trwającego 6-8 miesięcy w roku) samica składa 2 jaja co około 30 dni. Jaja przykleja do kory drzew i innych elementów wystroju. Należy je inkubować w 28°C. Młode wylęgają się po ok 2 miesiącach.