Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Phelsuma laticauda
Nazwa polska: Felsuma złocista, felsuma gruboogonowa, dniówka gruboogonowa
Informacje ogólne
Jeden z mniejszych gatunków felsum. Prowadzi dzienny i nadrzewny tryb życia. Dorasta do 15cm długości ciała łącznie z ogonem. Samice są mniejsze od samców. Ubarwienie jasnozielone, z licznymi drobnymi plamkami układającymi się w żółte i czerwone pasy na grzbiecie. Odnóża przebarwiają się na kolor niebieski. Jaszczurka dość szybka i skoczna. W momencie zagrożenia może odrzucić ogon.
Występowanie i biotop
Zamieszkuje lasy północnej części Madagaskaru i kilka pobliskich wysp.
WARUNKI HODOWLI
Terrarium
Terrarium pionowe, o wymiarach 40x40x60cm. Wystrój imitujący środowisko naturalne gada, konieczna obecność wielu elementów do wspinaczki (gałęzie, liany, rury bambusowe). Tło może stanowić płyta korkowa. Gatunek terytorialny. Powinna być trzymana pojedynczo lub w parach.
Podłoże: torf, włókno kokosowe.
Oświetlenie: cykl 12h. Konieczne UVB 5.0.
Temperatura i wilgotność
Temperatura za dnia powinna wynosić do 30°C, na wyspie ciepła nawet do 35°C. W nocy nie powinna być niższa niż 20°C. Wilgotność na poziomie 70%. Kilkukrotne spryskiwanie terrarium wodą powinno wystarczyć.
Żywienie
Podstawę diety stanowić powinny drobne owady karmowe, ale również różne papki owocowe. Jako smakołyk można podawać miód czy rozgniecione owoce. Gotowe pokarmy dla jaszczurek owocożernych, dostępne w sklepach, nie powinny stanowić jedynego pokarmu dla gada. Należy pamiętać o wzbogacaniu diety w wapń i witaminy.
ROZMNAŻANIE
Samica składa 2 jaja kilkukrotnie w ciągu roku, z których po 60 dniach wykluwają się młode. Jaja są przyklejane do elementów wystroju.