Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Varanus exanthematicus
Nazwa polska: Waran stepowy, waran pustynny
Informacje ogólne
Gatunek bardzo popularny w terrarystyce, mimo iż jest to jeden z większych gatunków jaszczurek. Samce dorastają do 110cm, a samice do 70-80cm wraz z ogonem. W sytuacji zagrożenia jaszczurka syczy i uderza w napastnika ogonem. Jest to łatwy gatunek do oswojenia. Aktywność dzienna. Tryb życia naziemny. Warany stepowe lubią kopać w podłożu.
Występowanie i biotop
Zamieszkuje sawannę w znacznej części Afryki.
WARUNKI HODOWLI
Terrarium
Orientacja pozioma. Warany wymagają dużego terrarium. Minimalne wymiary dla jednego dorosłego osobnika to 200x100x100 cm (dł x gł x wys).
Na wystrój powinny składać się skałki, masywny konar leżący na podłożu lub inne elementy zwiększające powierzchnię życiową gada. W terrarium powinna znajdować się też obszerna kryjówka oraz basen z wodą. Ścianka nie jest wymagana. Obecność żywych roślin pozwoli zachować odpowiedni poziom wilgoci w terrarium - jednak należy pamiętać, że najprawdopodobniej będą wykopywane rzez jaszczurkę. Warto więc zabezpieczyć korzenie i sadzić je w doniczkach.
Podłoże: torf, włókno kokosowe.
Oświetlenie: cykl świetlny 12h. UVB 10-12%.
Temperatura i wilgotność
Temperatura w dzień: 27-30°C, pod lampą grzewczą nawet do 55°C. Wilgotność na poziomie 65-85%.
Żywienie
Jaszczurka bardzo żarłoczna. Mięsożerna. Podstawę diety powinny stanowić owady karmowe (szarańcza, świerszcze, karaczany). Dietę możemy urozmaicać ślimakami, jajami, gryzoniami, rybami i podrobami. Nie należy jednak przesadzać z dodatkami, gdyż gady te w niewoli mają tendencję do tycia. Należy pamiętać o suplementach witaminowo-mineralnych.
ROZMNAŻANIE
Sezon godowy występuje raz w roku i przypada na porę deszczową. Samica składa do 50 jaj i zakopuje je w ziemi. Młode wylęgają się po ok 4 miesiącach.