Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Basyliscus plumifrons
Nazwa polska: Bazyliszek płatkogłowy
Informacje ogólne
Gatunek rzadki w terrarystyce. Dorasta do ok. 75-80cm (ogon stanowi ponad połowę długości ciała). Gatunek bardzo szybki i płochliwy. Jest terytorialny. W sytuacji zagrożenia ucieka na tylnych kończynach. Potrafi biegać po wodzie dzięki specyficznej budowie łusek na stopach. Aktywność dzienna. Tryb życia typowo nadrzewny – wybiera głównie gałęzie znajdujące się nad wodą.
Występowanie i biotop
Zamieszkuje pobliża zbiorników i cieków wodnych w lasach deszczowych Ameryki Środkowej.
WARUNKI HODOWLI
Terrarium
Orientacja pionowa. Bazyliszki należy trzymać pojedynczo lub w haremie. Minimalne wymiary terrarium dla jednego osobnika: 90x90x120cm (dł x gł x wys).
Na wystrój powinny składać się liczne gałęzie i liany. Tło nie jest wymagane, ale dobrze zbudowane pozwoli zwiększyć powierzchnię życiową jaszczurki. Obecność żywych roślin pozwoli zachować odpowiedni poziom wilgoci w terrarium - jednak należy pamiętać, aby wybierać gatunki o mocnych liściach i łodygach. Warto stworzyć gęstszą strefę, w której jaszczurka będzie mogła się ukryć oraz część terrarium pozostawić z większą przestrzenią. Gatunek ten wymaga basenu z wodą, w którym się zmieści. Gatunek lubi spędzać czas w wodzie.
Podłoże: torf, włókno kokosowe.
Oświetlenie: światło UVB 6% jest konieczne, cykl świetlny 12 h.
Temperatura i wilgotność
Temperatura w dzień: 28-30°C w terrarium, nawet do 40°C pod promiennikiem ciepła. Wilgotność na poziomie 70-100%.
Żywienie
Jaszczurka mięsożerna. Podstawę diety powinny stanowić owady (świerszcze, szarańcza i karaczany). Jako dodatek możemy podawać ślimaki, gryzonie, ryby. Uzupełnienie diety dorosłych osobników powinny stanowić miękkie owoce, papki owocowe lub gotowy pokarm dla jaszczurek owocożernych, a także liście roślin.
Suplementacja: witaminy z D3 (raz w tygodniu) oraz wapń bez D3 (przy pozostałych karmieniach).
ROZMNAŻANIE
Gatunek jajorodny. Samica składa 4-17 jaj kilka razy w roku i zakopuje je w podłożu. Młode lęgną się po ok. 55-75 dniach inkubacji.