Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Rieppeleon brachyurus
Nazwa polska: Kameleon pigmejski, kameleon karłowaty
Informacje ogólne
Gatunek rzadki w terrarystyce. Dorasta do 54mm długości ciała wraz z ogonem, a więc jest to jeden z najmniejszych kameleonów na świecie. Ciało jest bocznie spłaszczone z krótkim ogonem, dzięki czemu jaszczurka przypomina liścia. Aktywność dzienna. Tryb życia nadrzewny.
Występowanie i biotop
Zamieszkuje zalesione tereny Malawii, Mozambiku i Tanzanii.
WARUNKI HODOWLI
Terrarium
Orientacja pionowa. Kameleony te należy trzymać pojedynczo lub w haremach (w sezonie godowym). Minimalne wymiary terrarium dla jednego osobnika: 25x25x40cm (dł x gł x wys).
Na wystrój powinna składać się ścianka zbudowana z materiału umożliwiającego chwytanie się kameleonowi i chodzenie po niej (korek, kora). Przestrzeń nad podłożem powinna być zapełniona cienkimi gałęziami i roślinami (żywymi lub sztucznymi), Obecność żywych pomoże utrzymać wysoką wilgotność.
Podłoże: torf, włókno kokosowe.
Oświetlenie: jest wymagane światło UVB 6%.
Temperatura i wilgotność
Temperatura w dzień: 25-28°C w terrarium, nawet do 32°C pod promiennikiem ciepła. Wilgotność na poziomie 70-80%.
Żywienie
Jaszczurka owadożerna. Podstawę diety powinien stanowić wylęg świerszcza i muszki owocówki. Jako dodatek możemy podawać wylęg karaczanów tureckich i dorosłe muchy.
Suplementacja: witaminy z D3 (raz w tygodniu) oraz wapń bez D3 (przy pozostałych karmieniach).
ROZMNAŻANIE
Gatunek jajorodny. W sezonie godowym samica składa 2-6 jaj co ok. 40 dni. Młode lęgną się po ok. 80 dniach inkubacji. Jaja podczas inkubacji wymagają dobowych zmian temperatury.