Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Acanthosaura capra
Nazwa polska: Agama rogata
Informacje ogólne
Jaszczurka dorastająca do 30cm. Aktywna za dnia. Długość życia do 15 lat. Ubarwienie zależy od kondycji i nastroju osobnika i wystroju terrarium, jednak najczęściej kolorem dominującym jest szarość. Obecne żółto-pomarańczowe plamki na całym ciele. Żółte podgardle. Cechą charakterystyczną są imponujący grzebień na karku, który wyróżnia się na tle niższego grzebienia na pozostałych partiach ciała. Samiec większy i masywniejszy od samicy, podczas okresu godowego o wiele jaskrawiej ubarwiony.
Występowanie i biotop
Zamieszkuje wilgotne lasy tropikalne Birmy, Kambodży, Tajlandii i południowego Wietnamu.
WARUNKI HODOWLI
Terrarium
Terrarium pionowe, dla jednego osobnika wystarczy 60x50x60cm, dla haremu 80x80x100cm. Zwierzęta można trzymać pojedynczo lub w haremie.
Podłoże: torf, włókno kokosowe.
Wystrój: Powinien imitować fragment lasu tropikalnego. Pamiętajmy o lianach, gałęziach czy konarach, po których jaszczurka będzie mogła się wspinać. Tło można wyłożyć prasowanym korkiem. Terrarium warto wyposażyć w żywe tropikalne rośliny: wzbogacą wystrój i podniosą estetykę.
Oświetlenie: 12h na dobę w okresie letnim, zimą można skrócić do 8-10h. UVB 5.0
Temperatura i wilgotność
Temperatura za dnia powinna wynosić ok. 25-27°C, pod promiennikiem maksymalnie 30°C. Należy wyróżnić kilka stref z różną temperaturą (i natężeniem oświetlenia). W nocy obniżamy do temperatury pokojowej (nie mniej niż 18°C). Wilgotność utrzymywana na poziomie 70-80%.
Żywienie
Jaszczurka owadożerna. Podstawę diety powinny stanowić świerszcze, szarańcza, karaczany, larwy mączników lub mole woskowe. Jadłospis urozmaicić można dżdżownicami. Należy pamiętać o podawaniu wapna i witamin.
ROZMNAŻANIE
Dość trudne. Samica składa do 10 jaj, a wylęg następuje po ok. 5 miesiącach.