pajęczak

Wystawy

Wyjątkowe miejsce i ciekawe okazy zwierząt, których część można dotykać i robić sobie z nimi zdjęcia.

jaszczurka

Sklep zoologiczny

Stacjonarny i internetowy sklep zoologiczny - zwierzęta egzotyczne, akcesoria terrarystyczne, karmówka.

żaba

Hodowla zwierząt

Hodowla zwierząt egzotycznych - staramy się rozmnażać ciekawe zwierzęta dla wymagających terrarystów.

Wiewiórka

ZOO TEAM Akademia

Profesjonalne i autorskie zajęcia dla terrarystów na temat hodowli zwierząt egzotycznych.

Chlamydosaurus kingii (Agama kołnierzasta)

Chlamydosaurus kingii - agama kołnierzastaNazewnictwo

Nazwa łacińska: Chlamydosaurus kingii

Nazwa polska: Agama kołnierzasta

Informacje ogólne

Jaszczurka dorastająca do 90cm, z czego 2/3 długości ciała stanowi ogon. Aktywna za dnia. Długość życia do 12 lat. Ubarwienie raczej stonowane. Cechą charakterystyczną jest fałd skórny tworzący tzw. kołnierz, który zwierzę prezentuje w sytuacji zagrożenia lub w wyniku stresu. Tylne kończyny, znacznie dwa razy dłuższe od przednich, umożliwiają szybką ucieczkę zwierzęcia w pozycji spionizowanej. Samice są mniejsze.

Występowanie i biotop

Zamieszkuje lasy i otwarte tereny Australii i Nowej Gwinei.

WARUNKI HODOWLI

Terrarium

Wymaga wysokiego i przestronnego terrarium. Dla osobnika lub parki zalecane są wymiary 130x100x170cm. Wiadomo, im większe terrarium - tym lepsze.

Podłoże: torf, piasek.

Wystrój: typowo leśny, z zachowaniem wolnej przestrzeni dla gada. Liczne gałęzie i konary, umieszczone pod różnymi kątami, będą dodatkowo stymulowały gada. Ściany terrarium można wyłożyć prasowanym korkiem. Wszelkie żywe rośliny wspomogą utrzymanie odpowiedniej wilgoci w terrarium, jednak mogą zostać przez jaszczurki zniszczone.

Oświetlenie: 14h na dobę. UVB 10%.

Temperatura i wilgotność

Temperatura za dnia powinna wynosić od 28°C w najchłodniejszej części terrarium do nawet 40°C pod promiennikiem. Należy wyróżnić kilka stref z różną temperaturą (i natężeniem oświetlenia). W nocy obniżamy do temperatury pokojowej (nie mniej niż 18°C). Wilgotność utrzymywana na poziomie ok 50%.

Żywienie 

Jaszczurka wszystkożerna. Jednak podstawę jej diety powinny stanowić owady karmówkowe (świerszcze, szarańcza, karaczany), okazjonalnie owoce czy części zielone roślin. Konieczna suplementacja diety witaminami i wapniem.

ROZMNAŻANIE

Ciąża trwa od 4 do 6 tygodni. Samica składa ok 15 jaj do nory wykopanej w wilgotnym i ciepłym podłożu. Wylęg następuje po kilku miesiącach.

 

Misja ZOO TEAM

logo ZOO TEAMOswoić ludzi z naturą oraz dbać nieustannie o swój rozwój, promować wśród ludzi ideę świadomej hodowli zwierząt egzotycznych oraz przyczyniać się do zmniejszenia agresywnych postaw wobec nich.

  

Rezerwuj teraz