pajęczak

Wystawy

Wyjątkowe miejsce i ciekawe okazy zwierząt, których część można dotykać i robić sobie z nimi zdjęcia.

jaszczurka

Sklep zoologiczny

Stacjonarny i internetowy sklep zoologiczny - zwierzęta egzotyczne, akcesoria terrarystyczne, karmówka.

żaba

Hodowla zwierząt

Hodowla zwierząt egzotycznych - staramy się rozmnażać ciekawe zwierzęta dla wymagających terrarystów.

Wiewiórka

ZOO TEAM Akademia

Profesjonalne i autorskie zajęcia dla terrarystów na temat hodowli zwierząt egzotycznych.

Pogona vitticeps (Agama brodata)

Agama brodata - Pogona vitticeps

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Pogona vitticeps

Nazwa polska: Agama brodata

Informacje ogólne

Jest to jaszczurka średniej wielkości (dorasta do 55cm, łącznie z ogonem). Aktywność dzienna. Długość życia: średnio 12 lat. Nazwa pochodzi od fałdu kolczastego skórnego znajdującego się pod pyskiem, który - w obliczu zagrożenia - jest rozkładany. Ubarwienie jednolite, szarawe. Istnieje kilkanaście, jeśli nawet nie kilkadziesiąt, odmian barwnych tych gadów. Zwierzę, ze względu na łatwość w hodowli i spokojny charakter, polecane jest dla początkujących hodowców.

Występowanie i biotop

Zamieszkuje suche i półsuche tereny Australii. Znaleźć ją można również na kamienistych pustyniach tego kontynentu.

 

WARUNKI HODOWLI

Terrarium

Poziome. Wymiary, dla jednego osobnika to 120x80x50cm (dł,szer,wys). Dla większej liczby osobników: odpowiednio większe (np. 150x80x50).

Wystrój: imitacja naturalnego, pustynnego krajobrazu. Dobrze zabezpieczone piaskowce, konary. Żywe rośliny będą podgryzane.

Podłoże: Najlepszy jest piasek. Stosuje się również korę czy chipsy bukowe. Mniej zalecany jest torf lub włókno kokosowe, gdyż może zostać nieopatrznie zjedzone i spowodować zaczopowanie gada.

Oświetlenie: cykl 12h. Konieczne UVB 10.0

Temperatura i wilgotność

Temperatura zróżnicowana, w najcieplejszym miejscu nawet do 40°C, w najchłodniejszym do 20°C. W nocy nie powinna być niższa niż 20°C.

Wilgotność na poziomie 50%.

Żywienie 

Jaszczurka owadożerna. Karmimy więc wszelkimi dostępnymi owadami karmowymi, które nasza agama będzie w stanie zjeść: świerszcze, mączniki, karaczany, mole woskowe. Należy również pamiętać o podawaniu zieleniny: liści mniszka lekarskiego, rukoli, babki, stokrotki, świeżych ziół.  Pamiętamy o suplementacji diety wapniem (dwa razy w tygodniu) i witaminami (raz w tygodniu).

ROZMNAŻANIE

Dobrze rozmnażają się w niewoli. Samica składa do 20 jaj, które inkubujemy w temperaturze 28-30°C. Wylęg następuje po dwóch miesiącach.

Misja ZOO TEAM

jaszczurkaOswoić ludzi z naturą oraz dbać nieustannie o swój rozwój, promować wśród ludzi ideę świadomej hodowli zwierząt egzotycznych oraz przyczyniać się do zmniejszenia agresywnych postaw wobec nich.

   

Rezerwuj teraz