pajęczak

Wystawy

Wyjątkowe miejsce i ciekawe okazy zwierząt, których część można dotykać i robić sobie z nimi zdjęcia.

jaszczurka

Sklep zoologiczny

Stacjonarny i internetowy sklep zoologiczny - zwierzęta egzotyczne, akcesoria terrarystyczne, karmówka.

żaba

Hodowla zwierząt

Hodowla zwierząt egzotycznych - staramy się rozmnażać ciekawe zwierzęta dla wymagających terrarystów.

Wiewiórka

ZOO TEAM Akademia

Profesjonalne i autorskie zajęcia dla terrarystów na temat hodowli zwierząt egzotycznych.

Epicrates cenchria (Boa tęczowy)

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Epicrates cenchria

Nazwa polska: Boa tęczowy

Informacje ogólne

Gatunek dość popularny w terrarystyce lecz bywa niedostępny. Dorasta do 150-180cm długości ciała. Ciało masywne. Usposobienie łagodne, lecz bywają kąśliwe osobniki. Łatwy do oswojenia. Skóra tego gatunku mieni się kolorami tęczy dzięki budowie powodującej rozszczepienie światła. Aktywność nocna. Tryb życia naziemny. Dzień spędza w kryjówkach.

Występowanie i biotop

Zamieszkuje różnorodne siedliska w zależności od podgatunku – od suchych otwartych równin, po tereny podmokłe i wilgotne lasy tropikalne. Występuje w Ameryce Południowej.

WARUNKI HODOWLI

Terrarium

Orientacja pozioma. Gatunek ten należy trzymać pojedynczo. Minimalne wymiary terrarium dla jednego osobnika: 120x70x70cm (dł x gł x wys).

Na wystrój powinny składać się konary, skałki lub korzenie pozwalające zwiększyć przestrzeń życiową gada – gatunek chętnie się wspina. Niezbędne są kryjówki, gdyż gatunek ten większość czasu spędza w ukryciu. W terrarium powinien również znajdować się basen na wodę takiej wielkości, by wąż mógł wejść do niego w całości.

Podłoże: włókno kokosowe, mieszanka torfu z piaskiem, podłoże bioaktywne, lignocel, aspen.

Oświetlenie: nie jest wymagane.

Temperatura i wilgotność

Temperatura w dzień: 25-32°C w terrarium, nawet do 35°C pod promiennikiem ciepła. Wilgotność na poziomie 60-75%.

Żywienie 

Boa tęczowe karmimy gryzoniami dostosowanymi do wielkości gada. Posiłek powinien wynosić ok. 10% wagi węża, a jego obwód nie powinien przekraczać 1,5 obwodu węża w najgrubszym miejscu. Podajemy myszy, chomiki, mastomyszy, szczury, świnki morskie i małe króliki. Od czasu do czasu można podać pisklaka. Najbezpieczniej jest karmić martwym pokarmem. Dorosłe węże karmimy raz na 2 tygodnie, młode raz w tygodniu.

ROZMNAŻANIE

Gatunek żyworodny. Rozmnażanie jest dość łatwe, lecz węże dość późno dojrzewają – w 4-6 roku życia. Po zapewnieniu sezonu zimowego boa przystępują do sezonu godowego. Ciąża samicy trwa 110-200 dni. Samica wkrótce po kopulacji przestaje przyjmować posiłki i wznawia polowanie dopiero po porodzie. Zwykle rodzi od kilku do 30 młodych. Wraz z młodymi samica może znieść niezapłodnione jaja.

Misja ZOO TEAM

logo ZOO TEAMOswoić ludzi z naturą oraz dbać nieustannie o swój rozwój, promować wśród ludzi ideę świadomej hodowli zwierząt egzotycznych oraz przyczyniać się do zmniejszenia agresywnych postaw wobec nich.

  

Rezerwuj teraz