Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Lichanura trivirgata
Nazwa polska: Boa różany
Informacje ogólne
Gatunek mało popularny w terrarystyce. Dorasta do ok. 90-120cm długości ciała. Jest to jeden z mniejszych dusicieli. Ciało krępe. Usposobienie łagodne, łatwy do oswojenia. Aktywność nocna. Tryb życia naziemny.
Występowanie i biotop
Zamieszkuje suche tereny, półpustynie i kamieniste stoki górskie. Występuje w Ameryce Północnej.
WARUNKI HODOWLI
Terrarium
Orientacja pozioma. Gatunek ten należy trzymać pojedynczo. Minimalne wymiary terrarium dla jednego osobnika: 60x40x40cm (dł x gł x wys).
Na wystrój powinny składać się konary, skałki lub korzenie pozwalające zwiększyć przestrzeń życiową gada. Niezbędne są kryjówki, gdyż gatunek ten większość czasu spędza w ukryciu. W terrarium powinien również znajdować się basen na wodę takiej wielkości, by wąż mógł wejść do niego w całości.
Podłoże: lignocel, aspen.
Oświetlenie: nie jest wymagane.
Temperatura i wilgotność
Temperatura w dzień: 22-28°C w terrarium, nawet do 30°C pod promiennikiem ciepła. Wilgotność na poziomie 30%.
Żywienie
Boa różane karmimy gryzoniami i pisklakami dostosowanymi do wielkości gada. Posiłek powinien wynosić ok. 10% wagi węża, a jego obwód nie powinien przekraczać 1,5 obwodu węża w najgrubszym miejscu. Podajemy myszy, chomiki, mastomyszy i szczury. Od czasu do czasu można podać pisklę. Najbezpieczniej jest karmić martwym pokarmem. Dorosłe węże karmimy raz na 2 tygodnie, młode raz w tygodniu.
ROZMNAŻANIE
Gatunek żyworodny. Rozmnażanie jest dość łatwe. Po zapewnieniu sezonu zimowego boa przystępują do sezonu godowego. Ciąża samicy trwa 120-140 dni. Samica kilka tygodni przed porodem przestaje przyjmować posiłki i wznawia polowanie dopiero po porodzie. Zwykle rodzi od 3 do 8 młodych. Wraz z młodymi samica może znieść niezapłodnione jaja.