Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Python molurus
Nazwa polska: Pyton tygrysi
Informacje ogólne
Wąż z rodziny dusicieli. Wielkość dorosłych osobników waha się od 3 do 5m, a na wolności nawet do 8m. Wyróżnia się 3 podgatunki: pyton tygrysi jasnoskóry, pyton tygrysi ciemnoskóry i pyton cejloński. Samce są mniejsze od samic.
Występowanie i biotop
Każdy podgatunek charakteryzuje się troszeczkę innym miejscem występowania. Pytona jasnoskórego spotkać można głównie w Pakistanie i Indiach, ciemnoskórego w Birmie, Chinach, Indonezji i Malezji, a cejlońskiego tylko na Sri Lance. Jedak wszystkie zgodnie preferują tereny lasów tropikalnych, zwłaszcza okolice zbiorników wodnych.
WARUNKI HODOWLI
Terrarium
Terrarium odpowiednie do wielkości węża. Wymiary 150x70x50cm (dł.szer.wys.) są minimalne dla jednego dorosłego osobnika.
Wystrój: typowo tropikalny. Należy pamiętać o basenie z czystą wodą.
Podłoże: torf, włókno kokosowe, trociny z drzew liściastych. Drobne, sypkie podłoże nie jest zalecane - przykleja się do pokarmu i może powodować zaczopowanie gada.
Oświetlenie: cykl 12h. UVB nie jest wymagane.
Temperatura i wilgotność
Temperatura: powinniśmy zachować różne strefy ciepła: od 35°C pod promiennikiem do 25°C w najzimniejszej części terrarium. W nocy temperatura może spaść do 22°C. Woda w basenie powinna być ciepła: 23-24°C.
Wilgotność: 60-80%.
Żywienie
Węża karmimy wszelkimi kręgowcami, których wielkość jest odpowiednia. Najczęściej są to gryzonie i króliki. Podawać można również jednodniowe pisklęta kurze.
ROZMNAŻANIE
Nie należy do najtrudniejszych. Krótkie rozdzielenie pary rodzicielskiej, skrócenie dnia świetlnego do 8h i lekkie obniżenie temperatury, działa stymulująco na zwierzęta. Ciąża trwa 4 miesiące (samica wtedy nie pobiera pokarmu). Składa nawet do 70 jaj, którymi - jeśli nie jest zestresowana - opiekuje się aż do wylęgu. Jest to cecha szczególna gatunku.