pajęczak

Wystawy

Wyjątkowe miejsce i ciekawe okazy zwierząt, których część można dotykać i robić sobie z nimi zdjęcia.

jaszczurka

Sklep zoologiczny

Stacjonarny i internetowy sklep zoologiczny - zwierzęta egzotyczne, akcesoria terrarystyczne, karmówka.

żaba

Hodowla zwierząt

Hodowla zwierząt egzotycznych - staramy się rozmnażać ciekawe zwierzęta dla wymagających terrarystów.

Wiewiórka

ZOO TEAM Akademia

Profesjonalne i autorskie zajęcia dla terrarystów na temat hodowli zwierząt egzotycznych.

Python molurus (Pyton tygrysi)

Pyton tygrysi - Python molurus

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Python molurus

Nazwa polska: Pyton tygrysi

Informacje ogólne

Wąż z rodziny dusicieli. Wielkość dorosłych osobników waha się od 3 do 5m, a na wolności nawet do 8m. Wyróżnia się 3 podgatunki: pyton tygrysi jasnoskóry, pyton tygrysi ciemnoskóry i pyton cejloński. Samce są mniejsze od samic.

Występowanie i biotop

Każdy podgatunek charakteryzuje się troszeczkę innym miejscem występowania. Pytona jasnoskórego spotkać można głównie w Pakistanie i Indiach, ciemnoskórego w Birmie, Chinach, Indonezji i Malezji, a cejlońskiego tylko na Sri Lance. Jedak wszystkie zgodnie preferują tereny lasów tropikalnych, zwłaszcza okolice zbiorników wodnych.

 

WARUNKI HODOWLI

Terrarium

Terrarium odpowiednie do wielkości węża. Wymiary 150x70x50cm (dł.szer.wys.) są minimalne dla jednego dorosłego osobnika.

Wystrój: typowo tropikalny. Należy pamiętać o basenie z czystą wodą.

Podłoże: torf, włókno kokosowe, trociny z drzew liściastych. Drobne, sypkie podłoże nie jest zalecane - przykleja się do pokarmu i może powodować zaczopowanie gada.

Oświetlenie: cykl 12h. UVB nie jest wymagane.

Temperatura i wilgotność

Temperatura: powinniśmy zachować różne strefy ciepła: od 35°C pod promiennikiem do 25°C w najzimniejszej części terrarium. W nocy temperatura może spaść do 22°C. Woda w basenie powinna być ciepła: 23-24°C.

Wilgotność: 60-80%.

Żywienie 

Węża karmimy wszelkimi kręgowcami, których wielkość jest odpowiednia. Najczęściej są to gryzonie i króliki. Podawać można również jednodniowe pisklęta kurze.

ROZMNAŻANIE

Nie należy do najtrudniejszych. Krótkie rozdzielenie pary rodzicielskiej, skrócenie dnia świetlnego do 8h i lekkie obniżenie temperatury, działa stymulująco na zwierzęta. Ciąża trwa 4 miesiące (samica wtedy nie pobiera pokarmu). Składa nawet do 70 jaj, którymi - jeśli nie jest zestresowana - opiekuje się aż do wylęgu. Jest to cecha szczególna gatunku.

Misja ZOO TEAM

jaszczurkaOswoić ludzi z naturą oraz dbać nieustannie o swój rozwój, promować wśród ludzi ideę świadomej hodowli zwierząt egzotycznych oraz przyczyniać się do zmniejszenia agresywnych postaw wobec nich.

   

Rezerwuj teraz