Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Trachemys scripta elegans
Nazwa polska: Żółw czerwonolicy, żółw ozdobny
Informacje ogólne
Gatunek niegdyś bardzo popularny w terrarystyce, obecnie znajduje się na liście IGO (Inwazyjne Gatunki Obce) i zabronione jest sprowadzanie, rozmnażanie oraz obrót tym gatunkiem bez zezwolenia GDOŚ. Dorasta do ok. 28-30cm długości karapaksu. Jest to wodny gatunek żółwia, który większość czasu spędza w wodzie. Usposobienie łagodne, łatwo się oswaja. Aktywność dzienna. Tryb życia naziemny. Gatunek zimujący.
Występowanie i biotop
Zamieszkuje jeziora i wolno płynące rzeki. Nie oddala się od zbiorników wodnych. Pierwotny zasięg występowania to Ameryka Północna.
WARUNKI HODOWLI
Terrarium/akwarium
Orientacja pozioma. Gatunek ten należy trzymać pojedynczo. Minimalne wymiary zbiornika dla jednego osobnika: 100x60x45cm (dł x gł x wys.). Zbiornik powinien być podzielony na część wodną i lądową.
Część wodna powinna stanowić 2/3 powierzchni zbiornika. Głębokość wody powinna wynosić 1,5-3 szerokości pancerza żółwia. W części wodnej można posadzić rośliny wodne, a na dno wysypać gruby żwir. W części wodnej wymagany jest filtr wodny oraz grzałka.
W części lądowej umieszczamy korzenie i leżące kłody, które mogą stanowić kryjówkę. Jako podłoże stosujemy mieszankę torfu z piaskiem. Nad częścią lądową należy zamontować punkt grzewczy.
Oświetlenie: jest wymagane UVB 5-10% oraz oświetlenie grzewcze, cykl świetlny 12-14h.
Temperatura i wilgotność
Temperatura w dzień: gradient 26-29°C w terrarium, do 35°C pod punktem grzewczym. Temperatura wody około 26°C. Wilgotność powietrza na poziomie 70%.
Żywienie
Gatunek drapieżny, lecz w jego diecie znajdują się też rośliny wodne. U dorosłych osobników dieta roślinna do zwierzęcej wynosi 1:1. Żywi się bezkręgowcami, mięczakami, rybami, padliną i roślinami wodnymi. Należy karmić go peletem dla żółwi wodnych, suszonymi skorupiakami, owadami, rybami i świeżymi roślinami.
Suplementacja: zestaw witamin z D3 (raz w tygodniu), wapń bez D3 (pozostałe dni).
ROZMNAŻANIE
Gatunek jajorodny. Po okresie zimowania żółwie przystępują do okresu godowego. Około miesiąc po kopulacji samica składa 2-24 jaja. Młode klują się po 70-100 dniach inkubacji w temperaturze 26-32°C.