pajęczak

Wystawy

Wyjątkowe miejsce i ciekawe okazy zwierząt, których część można dotykać i robić sobie z nimi zdjęcia.

jaszczurka

Sklep zoologiczny

Stacjonarny i internetowy sklep zoologiczny - zwierzęta egzotyczne, akcesoria terrarystyczne, karmówka.

żaba

Hodowla zwierząt

Hodowla zwierząt egzotycznych - staramy się rozmnażać ciekawe zwierzęta dla wymagających terrarystów.

Wiewiórka

ZOO TEAM Akademia

Profesjonalne i autorskie zajęcia dla terrarystów na temat hodowli zwierząt egzotycznych.

Testudo graeca (Żółw mauretański)

Żółw mauretański - Testudo graeca

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Testudo graeca

Nazwa polska: Żółw mauretański, żółw śródziemnomorski, żółw iberyjski

Informacje ogólne

Gatunek bardzo popularny w terrarystyce. Dorasta do ok. 15-30cm długości karapaksu w zależności od podgatunku. Jest to typowo lądowy gatunek żółwia, który sporo czasu spędza na wędrówkach w poszukiwaniu pokarmu oraz na wygrzewaniu się pod źródłem ciepła. Zimę przesypia zakopany w ziemi. Usposobienie łagodne, łatwo się oswaja. Aktywność dzienna. Tryb życia naziemny.

Występowanie i biotop

Zamieszkuje głównie kamieniste nabrzeża, trawiaste równiny, łąki, i tereny porośnięte niską roślinnością. Występuje wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego w Europe i Afryce.

WARUNKI HODOWLI

Terrarium

Orientacja pozioma. Gatunek ten należy trzymać pojedynczo. Minimalne wymiary terrarium dla jednego osobnika określa się na podstawie długości karapaksu:
- długość terrarium - 10 długości karapaksu
- szerokość terrarium – 5 długości karapaksu
- wysokość terrarium – 3 długości karapaksu

Najlepszym rozwiązaniem jest zbudowanie dla żółwia wybiegu zewnętrznego i zabezpieczenie go przed drapieżnikami oraz ucieczką żółwia. Na wystrój powinny składać się odpowiednie podłoże i kryjówki. Można umieszczać w nim również rośliny jadalne w doniczkach, lecz będą wymagały częstego uzupełniania. W terrarium powinien również znajdować się płytki basen na wodę.

Podłoże: mieszanka piasku z gliną, kora sosnowa, wycinek murawy.

Oświetlenie: jest wymagane UVB 5-10% oraz oświetlenie grzewcze, cykl świetlny 12-14h.

Temperatura i wilgotność

Temperatura w dzień: gradient 25-30°C w terrarium, do 40°C pod punktem grzewczym. Wilgotność na poziomie 50%. Gatunek ten lubi spijać wodę z płaskich powierzchni, wymaga codziennego zraszania.

Żywienie 

Gatunek roślinożerny. Żywi się głównie trawą i roślinami zielnymi. Należy karmić go suchą mieszanką roślin dla żółwi, peletem dla żółwi oraz świeżymi roślinami zielnymi, warzywami, ziołami i kwiatami. Owoce i warzywa korzeniowe powinny stanowić jedynie dodatek do diety. Dieta roślinna jest niskokaloryczna i ciężkostrawna, dlatego żółw powinien mieć ciągły dostęp do pokarmu.

Suplementacja: zestaw witamin z D3 (raz w tygodniu), wapń bez D3 (pozostałe dni).

ROZMNAŻANIE

Gatunek jajorodny. Po zapewnieniu sezonu zimowego żółwie przystępują do godów. Samica składa 5-15 jaj. Młode klują się po 60-100 dniach inkubacji w zmiennej temperaturze 29-35°C. U tego gatunku podczas inkubacji wymagane są dobowe wahania temperatur.

Misja ZOO TEAM

logo ZOO TEAMOswoić ludzi z naturą oraz dbać nieustannie o swój rozwój, promować wśród ludzi ideę świadomej hodowli zwierząt egzotycznych oraz przyczyniać się do zmniejszenia agresywnych postaw wobec nich.

  

Rezerwuj teraz