Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Pelodiscus sinensis
Nazwa polska: Żółwiak chiński
Informacje ogólne
Gatunek niezbyt popularny w terrarystyce. Dorasta do ok. 25-30cm długości karapaksu. Jest to wodny gatunek żółwia, który większość czasu spędza w wodzie. Jego skorupa jest zredukowana i pokryta skórą. Żółwiak posiada długą szyję i głowę zakończoną rurkowatym ryjkiem. Posiada silne szczęki i silny instynkt łowiecki. Próbuje schwytać i zjeść wszystko co znajdzie się w zasięgu jego głowy. Należy więc uważać przy bliskim kontakcie. Aktywność dzienna. Tryb życia wodny.
Występowanie i biotop
Zamieszkuje jeziora, bagna i wolno płynące rzeki. Nie oddala się od zbiorników wodnych. Pierwotny zasięg występowania to Wschodnia Azja.
WARUNKI HODOWLI
Terrarium/akwarium
Orientacja pozioma. Gatunek ten należy trzymać pojedynczo. Minimalne wymiary zbiornika dla jednego dorosłego osobnika: 80x50x50cm (dł x gł x wys.). Zbiornik powinien być podzielony na część wodną i lądową.
Najważniejszym elementem zbiornika jest woda, która powinna być filtrowana, o lekko kwaśnym odczynie. Na dnie powinna znaleźć się kilkucentymetrowa warstwa piasku lub żwirku. Głębokość wody powinna być zróżnicowana. Idealnie jest, jeśli żółwiak ma możliwość wyjścia po brzegu na ląd i wygrzania się tam pod promiennikiem ciepła. Jeśli nie ma tej możliwości, warto zamontować dla niego wyspę na powierzchni wody. Jeżeli stworzymy mu niewielką część lądową, to jako podłoże możemy użyć również żwirku i piasku.
Oświetlenie: jest wymagane oświetlenie grzewcze, cykl świetlny 12h.
Temperatura
Temperatura w dzień: gradient 28-30°C w terrarium. Temperatura wody 22-28°C.
Żywienie
Gatunek drapieżny. Żywi się bezkręgowcami, ślimakami, rybami, drobnymi kręgowcami i padliną. Dieta powinna być jak najbardziej urozmaicona. Jako dodatek można podawać podroby.
Suplementacja: zestaw witamin (raz w tygodniu), wapń z D3 (pozostałe dni).
ROZMNAŻANIE
Gatunek jajorodny. Po okresie zimowania, w kwietniu żółwiaki przystępują do okresu godowego. Około dwa miesiące później samice wychodzą na ląd i zaczynają składać jaja. Zwykle składają 15-25 jaj. Młode klują się po 40-80 dniach inkubacji w temperaturze 28-31°C.