Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Pachnoda fissipuncta aemula
Nazwa polska: -
Informacje ogólne
Gatunek bardzo popularny w terrarystyce. Imago dorasta do 2,1-2,4cm długości ciała. Larwy żyją w hummusie przez kilka miesięcy, gdzie następnie budują komory poczwarkowe (kokolity) z odchodów i otaczającego substratu. W kokolicie przepoczwarzają się, a następnie po kilku tygodniach z kokolitu wychodzi imago. Aktywność całodobowa. Tryb życia naziemny.
Występowanie i biotop
Zamieszkuje tereny leśne Ugandy.
WARUNKI HODOWLI
Terrarium dla imago
Orientacja pozioma. Imago możemy trzymać w grupach złożonych z podobnej liczby samców i samic. Wymiary terrarium dla 10 imago: 30x30x25cm (dł x gł x wys).
Wystrój tropikalny z kilkoma gałęziami nad podłożem. Na wierzchu warto położyć kawałki kory, które będą przeciwdziałać nadmiernemu wysychaniu substratu.
Podłoże: Torf zmieszany z hummusem. Warstwa podłoża 10-15cm.
Oświetlenie: wymagane, gdyż światło ma ogromny wpływ na aktywność imago (kopulacja, składanie jaj, żerowanie), cykl świetlny 12h.
Terarium dla larw
Larwy można trzymać w grupach, lecz najlepiej rosną, gdy są oddzielnie. Terrarium dla larw może stanowić pojemnik plastikowy całkowicie wypełniony hummusem dębowym lub bukowym. Hummus dla świeżo wyklutych larw powinien być drobno zmielony.
Temperatura i wilgotność
Temperatura w dzień: 25-30°C. Wilgotność na poziomie 60-70%. Podłoże u larw i imago powinno być stale wilgotne.
Żywienie
Larwy odżywiają się rozkładającymi się liśćmi dębu i buka – hummusem. Imago żywią się sokami drzew, nektarem i miękkimi owocami. W warunkach terrariowych można karmić je miękkimi owocami (najlepiej sprawdzi się banan i specjalnymi galaretkami dla owadów.
ROZMNAŻANIE
Rozmnażanie tego gatunku jest dosyć łatwe. Przy odpowiednich warunkach imago regularnie kopulują. Samice po kopulacji zakopują się w podłożu i składają jaja. Każda samica jest w stanie złożyć ok. 50 jaj. Jeżeli hodujemy chrząszcze z nastawieniem na ilość, to najlepiej jaja wybierać z podłoża i inkubować każde osobno (zagrzebane w hummusie). W ten sposób będziemy mieli pewność, że ani chrząszcze, ani larwy nie uszkodzą jaj. Młode larwy klują się po ok. 2 tygodniach inkubacji w temperaturze 25°C.