Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Creobroter gemmatus
Nazwa polska: Modliszka oczkowa
Informacje ogólne
Gatunek bardzo popularny w terrarystyce. Samica dorasta do 3,5-4cm długości ciała i przechodzi 7 wylinek. Samiec dorasta do 3cm i przechodzi 6 wylinek. Modliszka ta posiada na skrzydłach wzór przypominający oko. Służy jej on do obrony. W sytuacji zagrożenia modliszka rozpościera skrzydła i straszy napastnika dwoma dużymi oczami. Taki element zaskoczenia często pozwala im przetrwać. Aktywność dzienna. Tryb życia naroślinny.
Występowanie i biotop
Zamieszkuje lasy deszczowe Wietnamu.
WARUNKI HODOWLI
Terrarium
Orientacja pionowa. Modliszki trzymamy pojedynczo. Nie wymagają dużego terrarium. Wymiary terrarium dla dorosłej samicy: 10x10x15cm (dł x gł x wys). Samcom wystarczy mniejsze terrarium.
Wystrój tropikalny z dużą ilością żywych roślin. Jako podłoże świetnie sprawdzi się torf, włókno kokosowe lub mech. Modliszki można hodować również bez wystroju, w stylu minimalistycznym. Należy wtedy zapewnić im siatkę na suficie i jednej ściance, aby modliszka nie miała problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do linienia.
Oświetlenie: nie powinno być zbyt jaskrawe.
Temperatura i wilgotność
Temperatura w dzień: 25-30°C. Wilgotność na poziomie 50-80%.
Żywienie
Polują na różnorodne owady. Możemy je karmić muszkami owocówkami, hermetią, imago mola woskowego i jedwabnika morwowego, karaczanami i świerszczami o miękkim pancerzu.
ROZMNAŻANIE
Rozmnażanie tego gatunku jest dosyć łatwe. Samice osiągają dojrzałość płciową ok. 2 tygodnie, a samce 1 tydzień po ostatniej wylince. Zanim połączymy parkę, należy porządnie nakarmić samicę. Kopulacja trwa około 6-7 godzin. Samica składa ooteki (pakiety jaj) i przytwierdzają je do elementów wystroju. Pierwszą ootekę samica składa 4-6 tygodni po kopulacji, a następne składa kolejne 5-7 ooteki w odstępach co 7-10 dni. W każdej ootece znajduje się 20-60 jaj. Młode lęgną się po ok. 4-7 tygodniach inkubacji w temperaturze 25-28°C.