pajęczak

Wystawy

Wyjątkowe miejsce i ciekawe okazy zwierząt, których część można dotykać i robić sobie z nimi zdjęcia.

jaszczurka

Sklep zoologiczny

Stacjonarny i internetowy sklep zoologiczny - zwierzęta egzotyczne, akcesoria terrarystyczne, karmówka.

żaba

Hodowla zwierząt

Hodowla zwierząt egzotycznych - staramy się rozmnażać ciekawe zwierzęta dla wymagających terrarystów.

Wiewiórka

ZOO TEAM Akademia

Profesjonalne i autorskie zajęcia dla terrarystów na temat hodowli zwierząt egzotycznych.

Sphodromantis viridis

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Sphodromantis viridis

Nazwa polska: -

Informacje ogólne

Gatunek bardzo popularny w terrarystyce. Samica dorasta do 8-9cm długości ciała i przechodzi 7 wylinek. Samiec dorasta do 6-7cm długości ciała i przechodzi 6 wylinek. Jest to duża modliszka, łatwa w hodowli. U niektórych gatunków modliszek występuje różnorodność umaszczenia, która jest zależna od wilgotności powietrza. U tego gatunku również to występuje. Jest to mechanizm umożliwiający kamuflaż. Gdy wilgotność jest niska, większość osobników przybiera kolory piaskowe i brązowe. Gdy natomiast wilgotność jest wysoka, to dominują osobniki o zielonej barwie. Dzięki temu możemy pokusić się o uzyskanie osobników w pożądanym kolorze. Aktywność dzienna. Tryb życia naroślinny.

Występowanie i biotop

Zamieszkuje śródziemnomorskie zarośla Afryki Północnej.

WARUNKI HODOWLI

Terrarium

Orientacja pionowa. Modliszki trzymamy pojedynczo. Wymiary terrarium  dla dorosłego osobnika: 20x20x25cm (dł x gł x wys).

Wystrój tropikalny z dużą ilością gałęzi i roślin. Można również zastosować wystrój pustynny, lecz należy obserwować, czy nie pojawia się pleśń. Jako podłoże świetnie sprawdzi się piasek, torf, włókno kokosowe lub mech. Modliszki można hodować również bez wystroju, w stylu minimalistycznym. Należy wtedy zapewnić im siatkę na suficie i jednej ściance, aby modliszka nie miała problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do linienia. Przy drugiej metodzie należy co jakiś czas zraszać terrarium, aby zapewnić odpowiednią wilgotność.

Oświetlenie: nie powinno być zbyt jaskrawe.

Temperatura i wilgotność

Temperatura w dzień: 26-30°C. Wilgotność na poziomie 40-80%.

Żywienie 

Polują na różnorodne owady. Możemy je karmić muszkami owocówkami, hermetią, gąsienicami i imago mola woskowego, jedwabnika morwowego i innych motyli, karaczanami i świerszczami o miękkim pancerzu.

ROZMNAŻANIE

Rozmnażanie tego gatunku jest dosyć łatwe. Zarówno samce jak i samce osiągają dojrzałość płciową 3-4 tygodnie po ostatniej wylince. Zanim połączymy parkę, należy porządnie nakarmić samicę. Kopulacja trwa ok. 6-18 godzin. Samica składa ooteki (pakiety jaj) i przytwierdzają je do elementów wystroju. Pierwszą ootekę samica składa 4 tygodnie po kopulacji, a następne składa kolejne 4-7 ootek w odstępach co 4 tygodnie. W każdej ootece znajduje się 150-250 jaj. Młode lęgną się po ok. 5-6 tygodniach inkubacji w temperaturze 25-28°C.

Misja ZOO TEAM

logo ZOO TEAMOswoić ludzi z naturą oraz dbać nieustannie o swój rozwój, promować wśród ludzi ideę świadomej hodowli zwierząt egzotycznych oraz przyczyniać się do zmniejszenia agresywnych postaw wobec nich.

  

Rezerwuj teraz