pajęczak

Wystawy

Wyjątkowe miejsce i ciekawe okazy zwierząt, których część można dotykać i robić sobie z nimi zdjęcia.

jaszczurka

Sklep zoologiczny

Stacjonarny i internetowy sklep zoologiczny - zwierzęta egzotyczne, akcesoria terrarystyczne, karmówka.

żaba

Hodowla zwierząt

Hodowla zwierząt egzotycznych - staramy się rozmnażać ciekawe zwierzęta dla wymagających terrarystów.

Wiewiórka

ZOO TEAM Akademia

Profesjonalne i autorskie zajęcia dla terrarystów na temat hodowli zwierząt egzotycznych.

Ceratophrys ornata (Żaba rogata)

Żaba rogata - Ceratophrys ornata

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Ceratophrys ornata

Nazwa polska: Żaba rogata

Informacje ogólne

Gatunek bardzo popularny w terrarystyce. Dorasta do 8-12cm długości ciała. Samice są większe od samców. Wydzielina jej skory nie jest toksyczna. Większość czasu spędza zagrzebana do połowy w ziemi. Aktywność dzienna. Tryb życia typowo naziemny.

Występowanie i biotop

Zamieszkuje lasy i pampy z występującymi okresowo rozlewiskami w Ameryce Południowej.

WARUNKI HODOWLI

Terrarium

Orientacja pozioma. Żaby rogate należy trzymać pojedynczo, gdyż może dochodzić między nimi do kanibalizmu. Wymiary terrarium  dla jednego dorosłego osobnika: 30x30x25cm (dł x gł x wys).

Na wystrój powinien składać się basen z wodą oraz gruba warstwa podłoża. Obecność żywych roślin pozwoli zachować odpowiedni poziom wilgoci w terrarium i zapewni wiele kryjówek.

Podłoże: torf odkwaszony z piaskiem, ziemia leśna, mech torfowiec.

Oświetlenie: wymaga oświetlenia grzewczego. Cykl świetlny 14-15 h w porze aktywnej i ok. 10 h w porze spoczynku.

Temperatura i wilgotność

Temperatura w dzień: 27-29°C w porze aktywnej (marzec-wrzesień) i 18°C w porze spoczynku (październik-luty). Wilgotność na poziomie 80-90%, podczas zimowania 60-70%.

Żywienie 

Żaba rogata jest bardzo żarłoczna. Karmimy ją bezkręgowcami i kręgowcami odpowiednimi do wielkości płaza: świerszczami, karaczanami, szarańczą, gryzoniami, rybami, kawałkami chudego mięsa i pisklętami. Młode karmimy codziennie małymi ilościami, a dorosłe osobniki 1-2 razy w tygodniu. Ważne jest urozmaicanie pokarmu, by płazy były zdrowe.

Suplementacja: witaminy bez D3 (raz w tygodniu) oraz wapń z D3 (przy pozostałych karmieniach). Suplementy dodajemy do owadów.

ROZMNAŻANIE

Rozmnażanie tego gatunku jest dosyć trudne i nie zawsze się udaje. Po przezimowaniu niezbędne jest symulowanie ciepłej pory deszczowej (ciągłe opady, temperatura wody 35°C i 15 h cykl świetlny). Po 2 dniach łączymy samce z samicami. Samice składają 300-800 ziaren skrzeku w małych porcjach. Po złożeniu skrzeku, zabieramy żaby ze zbiornika, obniżamy temperaturę wody do 30°C i delikatnie natleniamy ją.

Kijanki klują się już po jednej dobie od złożenia i zapłodnienia skrzeku. Kijanki karmimy często i w małych ilościach – pokarmem dla rybek, nicieniami, planktonem. Woda musi być filtrowana, aby pozostawała czysta. Po 3-5 tygodniach dochodzi do metamorfozy i małe żabki zaczynają wychodzić z wody. Należy je rozdzielić według wielkości i przenieść do pojemników z wilgotnym podłożem.

Misja ZOO TEAM

logo ZOO TEAMOswoić ludzi z naturą oraz dbać nieustannie o swój rozwój, promować wśród ludzi ideę świadomej hodowli zwierząt egzotycznych oraz przyczyniać się do zmniejszenia agresywnych postaw wobec nich.

  

Rezerwuj teraz