Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Ambystoma mexicanum
Nazwa polska: Aksolotl meksykański, ambystoma meksykańska
Informacje ogólne
Gatunek dość popularny w terrarystyce. Dorasta do 15-23cm długości ciała. Masywna budowa ciała, duża głowa, ogon bocznie spłaszczony z płetwą górną i dolną. U aksolotli występuje neotenia – zazwyczaj nie przechodzą całkowitej metamorfozy, lecz pozostają w formie larwalnej i w tej formie mogą się rozmnażać. Za głową występują odstające skrzela. Aktywność głównie nocna. Tryb życia wodny.
Występowanie i biotop
Zamieszkuje tylko dwa wysokogórskie jeziora Meksyku.
WARUNKI HODOWLI
Akwarium
Orientacja pozioma. Aksolotle można trzymać pojedynczo lub w grupach. Wymiary akwarium dla dwóch dorosłych osobników: 80x40x60cm (dł x gł x wys).
Na dno zbiornika sypiemy kilka cm drobnego piasku kwarcowego. Jako wystrój stosujemy rośliny wodne, zatopione korzenie, skałki i inne elementy pozwalające na ukrycie się płaza. Woda powinna być stale filtrowana, napowietrzana, twarda i o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.
Oświetlenie: nie powinno być zbyt jaskrawe.
Temperatura
Temperatura wody: 16-18°C. Powyżej tej temperatury zmniejsza się odporność organizmu aksolotla i staje się on bardziej narażony na choroby.
Żywienie
Aksolotle to drapieżniki, ale podgryzają też rośliny. Karmimy je przede wszystkim dżdżownicami, filetami ryb słodkowodnych, owadami, granulowanym pokarmem dla aksolotli oraz ryb mięsożernych. Nie podajemy ssaków i ptaków, gdyż aksolotle nie przyswajają tłuszczy zwierząt ciepłokrwistych. Ma on inną budowę i tężeje w niskiej temperaturze. Unikamy owadów z dużą ilością chityny, gdyż prowadzi to do zaczopowania przewodu pokarmowego. Młode karmimy codziennie, dorosłe co 2-3 dni.
ROZMNAŻANIE
Rozmnażanie tego gatunku jest dosyć łatwe. Po przezimowaniu należy zasymulować aksolotlom porę godową. Zwiększmy stopniowo temperaturę wody do 20°C i zwiększamy czas świetlny. Podczas godów samiec składa na podłoże spermatofor, który samica podejmuje do kloaki. Następnie samica składa kilkaset jaj w formie skrzeku przytwierdzonego do roślin. Jaja przenosimy do osobnego akwarium z napowietrzaną i filtrowaną wodą o temperaturze 10-22°C. Po 8-10 dniach wylęgają się larwy. Po 4-8 tygodniach kijankom zaczynają wyrastać odnóża. W trakcie wzrostu młode należy rozdzielać według wielkości, gdyż są skłonne do kanibalizmu.