pajęczak

Wystawy

Wyjątkowe miejsce i ciekawe okazy zwierząt, których część można dotykać i robić sobie z nimi zdjęcia.

jaszczurka

Sklep zoologiczny

Stacjonarny i internetowy sklep zoologiczny - zwierzęta egzotyczne, akcesoria terrarystyczne, karmówka.

żaba

Hodowla zwierząt

Hodowla zwierząt egzotycznych - staramy się rozmnażać ciekawe zwierzęta dla wymagających terrarystów.

Wiewiórka

ZOO TEAM Akademia

Profesjonalne i autorskie zajęcia dla terrarystów na temat hodowli zwierząt egzotycznych.

Crotaphytus collaris (Legwan obrożny)

Crotaphytus collaris - legwan obrożnyCrotaphytus collaris - legwan obrożnyCrotaphytus collaris - legwan obrożny

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Crotaphytus collaris

Nazwa polska: Legwan obrożny

Informacje ogólne

Jaszczurka średniej wielkości, do 35cm (z czego ponad połowę długości ciała stanowi ogon). Długość życia: do 8 lat samce, samice do 4. Aktywna głównie za dnia. Samce większe od samic. Cechą charakterystyczną jest obroża dookoła karku (dwa paski czarne i jeden biały pomiędzy nimi). Ubarwienie jasne, na skórze obecne białe plamki i pręgi.

Występowanie i biotop

Zamieszkuje zachodnią część Stanów Zjednoczonych oraz Meksyk. Preferuje tereny skaliste i półpustynne, z ubogą roślinnością.

WARUNKI HODOWLI

Terrarium

Terrarium poziome, dla pary wystarczy 80x50x50cm. Zwierzęta można trzymać parami lub w haremie (1 samiec+ kilka samic). Wtedy jednak należy odpowiednio powiększyć terrarium, w którym umieścimy sporo kryjówek. Powinno być dobrze oświetlone - jaszczurka lubiąca światło. Konieczna żarówka UVB 5.0 (niektórzy zalecają 10.0).

Podłoże: w naturze piasek i żwir. Ze względu na upodobanie gada do kopania, jako podłoże w terrarium zalecana jest jednak gruba (5-10cm) warstwa torfu.

Wystrój: powinien jak najbardziej przypominać środowisko naturalne jaszczurki. Tło imitujące skalną ścianę, dużo korzeni i skał dających schronienie. Należy zadbać, by żaden z elementów wystroju nie przygniótł kopiącej jaszczurki. Nie zapominajmy również o kawałku wolnej przestrzeni.

Temperatura i wilgotność

Temperatura za dnia powinna wynosić ok. 30-35°C, pod promiennikiem nawet do 40°C. W nocy obniżamy do temperatury pokojowej (ok. 20°C). Wilgotność utrzymywana na poziomie 60-70%.

Żywienie 

Dieta głównie składa się z powszechnie dostępnych owadów karmówkowych (świerszcze, mączniki, karaczany, mole woskowe). Może być uzupełniana roślinami  zielonymi (np. bazylią) czy miękkimi częściami owoców. Konieczny dodatek wapnia i witamin.

ROZMNAŻANIE

Przed rozmnożeniem jaszczurek zaleca się obniżenie temperatury do 16-20°C i skrócenie dnia. Po 4 tygodniach od zalotów, w wykopanej wcześniej norce, samiczka składa do 10 jaj, które inkubujemy w temperaturze 30°C i wilgotności 80-90%. Wylęg następuje po upływie półtora miesiąca.

Misja ZOO TEAM

jaszczurkaOswoić ludzi z naturą oraz dbać nieustannie o swój rozwój, promować wśród ludzi ideę świadomej hodowli zwierząt egzotycznych oraz przyczyniać się do zmniejszenia agresywnych postaw wobec nich.

   

Rezerwuj teraz